Зараз в ефірі:

Юристка Юридичної сотні Ірина Підреза про процедуру МСЕК

04.06.2023
Юристка Юридичної сотні Ірина Підреза про процедуру МСЕК

Про особливості проходження медико-соціальна експертна комісія.

Це встановлення ступеня стійкого обмеження життєдіяльності, встановлення групи інвалідності, причин, умов, що спричинили втрату життєдіяльності в особи, а також затвердження індивідуальної програми реабілітації. Загалом, якщо говорити про те, чим регулюється питання проходження медико-соціальної експертної комісії, то на сьогодні у нас є постанова Кабінету Міністрів від 3 грудня 2009 року №1317, яка затверджує положення про медико-соціальну експертну комісію і положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності. Також є інструкція про встановлення груп інвалідності, яка затверджена наказом МОЗ від 5.09.2011 року №561. 

Дуже часто, коли до нас телефонують військовослужбовці, запитують, чи справді можуть нинішні чинні військовослужбовці пройти МСЕК, щоб встановити групу інвалідності чи відсоток втрати працездатності, чи лише вже після того, як звільняться з військової служби, вони можуть реалізувати це право.

Зазначаю, що будь-яка фізична особа може за наявності підстав для встановлення у неї інвалідності чи відсотка втрати працездатності, вона може і мало того — має право отримати направлення, щоб пройти МСЕК.

Якщо говорити про діючих військовослужбовців, то такі направлення для проходження МСЕК видаються відповідними лікувально-профілактичними закладами. Якщо ж говорити про тих, хто звільнений з військової служби і має бажання і потребу пройти медико-соціальну експертну комісію, то такі направлення видаються територіальним центром комплектування та соціальної підтримки. Наголошую, обов'язок видавати такі направлення у нас передбачено пунктом 11 положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Тому що дуже часто таке буває, що територіальний центр комплектування та соціальної підтримки відправляє звільнених військовослужбовців уже до сімейного лікаря чи ще щось. Наголошую в ТЦК є обов'язок давати скерування для проходження медико-соціальної експертної комісії.
Процедура МСЕК

Якщо говорити про місце проходження військовослужбовця, то на період воєнного стану дозволено проходити МСЕК у будь-якій установі, без прив'язки до місця проживання. Тому якщо військовослужбовець лікується в певному лікувальному закладі, він може отримати направлення для проходження МСЕК і за місцем цього медичного закладу може пройти відповідний огляд і отримати чи групу інвалідності, чи відсоток втрати працездатності. 

Якщо говорити про строки, за законодавством, після отримання відповідною комісією документів хворої особи, медогляд має бути проведений такій особі протягом 5 робочих днів, відповідно внаслідок чого або надається група інвалідності, або затверджується відсоток втрати працездатності, або надається відмова.

Щодо документів для МСЕК, для військовослужбовців: це паспорт, ідентифікаційний код, військовий квиток, направлення на МСЕК від лікуючого лікаря. Також мають бути оригінали всіх медичних документів: ВЛК або свідоцтво про хворобу. За потреби довідка про придатність військовослужбовця до військової служби. Довідка про обставини травми за потреби, також посвідчення УБД. Якщо його немає, надається відповідна довідка, яка посвідчує безпосередню участь у заходах зі забезпечення оборони України (ф.№6).

Звертаю увагу, що перед тим як подавати документи для проходження МСЕК, уважно подивіться на причинний зв'язок отриманого поранення, захворювання чи травми, які зазначені, до прикладу, в рішенні ВЛК.

Це означає, що причинний зв'язок може бути найвищий ступінь, це коли він пов'язаний із захистом Батьківщини, виконанням обов'язків військової служби та проходженням військової служби. У випадках, коли ви отримали поранення чи травму саме під час захисту Батьківщини, має бути це зазначено в рішенні ВЛК. ВЛК ухвалює таке рішення на підставі і зважаючи на те, що прописано в довідці про обставини травми. Тому перед тим, як йти на огляд МСЕК, бажано, щоб всі документи у вас були у нормі, щоб все було правильно заповнено, щоб в майбутньому не довелося звертатися з оскарженням і займатися зайвою клопіткою роботою.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток